Ростислав Вацеба представив доповідь на щорічному Міжнародному медієвістичному конгресі у Лідсі

2024-07-12

1–4 липня 2024 року на базі Інституту медієвістичних студій Лідського університету (Велика Британія) відбувся черговий щорічний Міжнародний медієвістичний конгрес (Leeds International Medieval Congress 2024). Цьогоріч науковий форум був присвячений осмисленню проблематики «кризи» в усіх можливих аспектах цього поняття і зібрав понад 2700 вчених з усього світу. Серед понад двох тисяч доповідей учасники мали можливість заслухати виступ молодшого наукового співробітника відділу історії середніх віків Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, к.і.н. Ростислава Вацеби, котрий представив свої напрацювання у дослідженні демографічних та культурних наслідків кліматичної кризи пізньоантичного малого льодовикового періоду (536–560 рр.) на сході Європи. 

Доповідь ґрунтувалася на співставленні наявних писемних та археологічних свідчень про слов'ян у VI ст. з новітніми даними кліматичної історії, генетики, палеоботаніки та історичного мовознавства. Було показано, що саме негативні зміни природного середовища стали головним чинником процесу великого розселення слов'ян і водночас могли призвести до помітної примітивізації їхньої матеріальної культури, втрати ремісничих традицій та розриву торгових зв’язків з Середземномор'ям, переходу до більш екстенсивних типів землеробства, а в окремих спільнотах – також до трансформації світогляду зі зрушенням у бік монотеїстичних вірувань. У ході доповіді Р. Вацеба обґрунтував необхідність перегляду нижньої хронологічної межі ранньосередньовічних культур у цілому східноєвропейському регіоні на предмет її зміщення з другої половини V ст. на кінець 530-х – початок 540-х рр. Таке припущення серед іншого дозволило пояснити найбільш проблемні аспекти концепції Володимира Барана про демографічну тяглість між населенням групи Черепин-Теремці та празько-корчацької культури, реабілітувавши її як актуальну наукову гіпотезу.

Наприкінці учасники та слухачі секції вшанували пам’ять загиблого українського героя, знаного дослідника ранньосередньовічних слов'янських пам’яток Андрія Филипчука.



Leeds International Medieval Congress 2024


Читайте також:

2024-07-15
Колектив Інституту українознавства ім.І.Крип’якевича НАН України висловлює щирі співчуття рідним і близьким із приводу непоправної втрати – смерті багаторічної працівниці Інституту Дарії КЛИМ. Нехай добрий, світлий спомин про Неї назавжди залишиться у серцях усіх, хто її знав, любив та шанував! Світла і вічна пам'ять...

2024-07-05
Вітаємо науковців Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича, чиї проєкти перемогли в конкурсі «Передова наука в Україні» Національного фонду досліджень України

2024-07-05

25 червня 2024 року на виконання розпорядження президії Національної академії наук України від 19.02.2024 № 107 «Про оцінювання ефективності діяльності наукових установ НАН України у 2024 році» Експертна комісія провела оцінювання ефективності діяльності Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України за період 2018–2023 років.


Оголошення:

Видання:

Місцеве самоврядування в Україні (ХХ – початок ХХІ століття). Західні землі: монографія