Шашкевичіана. Випуск 1–2

Шашкевичіана. 36ірник наукових праць. Вип. 1-2  / Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича HAH України; Інститут-Заповідник Маркіяна Шашкевича у Вінніпезі; Шашкевичівська комісія у Львові; ред. кол.: Я. Ісаєвич, М. Ільницький (відп. ред.), В. Горинь, Ф. Стеблій (заступники відп. ред.), М. Марунчак, М. Шалата, Б. Якимович, Т. Лучук, Я. Мельник, Л. Сирота (секретарі редкол.); вип. 1: Маркіян Шашкевич і українське національне відродження; вип. 2: "Руська трійця", її оточення, послідовники і дослідники. Львів-Броди-Віннпеґ: вид-во "Просвіта", 1996. - 468 с.

У збірнику друкуються підсумкові матеріали досліджень, проведених за останні роки в ділянці шашкевичезнавства на основі впровадження в науковий обіг нових джерел, недоступного раніше доробку української діаспори, досягнень світової науки. 

Книга розкриває невідомі, маловідомі або ж замовчувані в умовах тоталітарного режиму сторінки подвижницької діяльності "Руської Трійці", її провідника Маркіяна Шашкевича та його послідовників на ниві національного відродження, а також творчі здобутки призабутих шашкевичезнавців минулого. 

До неї увійшли наукові доповіді, виголошені на Шашкевичівських читаннях у Львові (1991), матеріали яких уже публікувались (1993 р.), але сьогодні стали бібліографічною рідкістю, а також на читаннях у Бродах (1994 р.). 

Друкуються нововиявлені твори Шашкевича і нові поезії про нього, рецензії на останні видання про "Руську Трійцю", хроніка Шашкевичіани.

Видання розраховане на істориків української культури і літератури, науковців, викладачів та аспірантів, на певне коло читачів, що цікавляться проблемами українознавства.

ISBN 5-77021026-5



Дивіться також:

Оголошення:
Новини:

Запрошуємо на круглий стіл «Література часу війни: екзистенційні виміри та естетичні тенденції»

Відділ української літератури Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України запрошує на круглий стіл «Література часу війни: екзистенційні виміри та естетичні тенденції». Будемо говорити про те, як війна змінила літературний процес в Україні, а також про виклики, з яким стикаються письменники в часи тривог, невизначеності і проживання травми.

УРОКИ ЛИСТОПАДОВОГО ЧИНУ: ДІАЛОГ З ГРОМАДСЬКИМИ ДІЯЧАМИ, КРАЄЗНАВЦЯМИ, ПЛАСТУНАМИ, ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ

У зв`язку з відзначенням 106-ї річниці проголошення Західно-Української Народної Республіки науковці Інституту провели декілька науково-освітніх заходів. Зокрема завідувач відділу «Центр дослідження українсько-польських відносин», доктор історичних наук Микола Литвин 4 листопада 2024 р. організував на прохання пластунів міста екскурсію місцями Першолистопадового повстання у Львові, розповів про діяльність Української Національної Ради у будівлях Народного Дому та Ставропігії, а Державного Секретаріату – Галицькому намісництві; показав лінію українсько-польського фронту біля будівель Сейму та пошти.

12 листопада науковець розповів про уроки Листопадового Чину, державотворення ЗУНР для лекторію Гарнізоного храму свв. Петра і Павла. Серед його учасників були відомі журналісти, краєзнавці, представники родин військовослужбовців, тимчасово переміщені особи з прифронтових територій. 14 листопада наш колега проаналізував військо-політичну доктрину голови уряду ЗУНР Костя Левицького на круглому столі в Львівській обласній універсальній бібліотеці. Учасник вказаних заходів просили науковців частіше виступати в медіа та соціальних мережах, готувати науково-популярні праці присвячені важливим історичним проблемам, українсько-польським та українсько-російським відносинам.