Мельник Ярослава. І остатня часть дороги… Іван Франко: 1908-1916. – Дрогобич: Коло, 2006. – 439 с.
ISBN 966-7996-46-8
У монографії на основі джерельного матеріалу, значна частина якого вперше введена в науковий обіг, зроблено спробу висвітлити постать Івана Франка останніх років життя, біографічну зумовленість його творчої спадщини, залежність її від життєвої основи, від особливостей психофізичної структури особистості автора. Публікуються маловідомі тексти письменника останніх років: поезії, листи, а також "Історія моєї хвороби".
«Попереднє видання цієї книжки, яке побачило світ у Львові 1999 року під назвою “З останнього десятиліття Івана Франка”, викликало значний резонанс. Немає сумнів, що виправлене і доповнене видання книги Я. Мельник - вже під назвою: “І остатня часть дороги...”, опубліковане в Дрогобичі, звідки та дорога щойно починалася, стане знаковою подією сучасного українського літературознавства, підґрунтям для усіх подальших студій над життям і творчістю Івана Франка – “некоронованого князя свого народу”, Великого Пана українства» (Євген Пшеничний).
«Щоб писати про І. Франка, треба перш за все його глибоко знати. Ярослава Мельник поєднує у собі академізм знань і легкий стиль викладу. її розвідки, написані талановито, на високому фаховому рівні, базовані на скрупульозному вивченні фактажу, збуджують останнім часом всезагальний інтерес. Дослідниця спроможна розуміти всю складність Івана Франка, його велич і його трагедію, а передусім його патріотизм, бо й студія про велетня нашої культури у своєму підтексті мислилася як робота, виконана для добра України» (Іван Денисюк. Післямова до кн.: Мельник Я. З останнього десятиліття Івана . Франка. Львів, 1999).
«Монографія Я. Мельник – це вагомий внесок у франкознавство, у створення наукової біографії письменника. Крім юго, в ній визначені й ті неторкані теми, до яких ще повинні звертатися літературознавці, щоб у повноті дослідити всю наукову, видавничу й художню спадщину І. Франка останнього десятиліття» (Фаїна Пустова. Рец. на кн.: Мельник Я. З останнього десятиліття Івана Франка. Львів. 1999 // Дивослово. Українська мова й література в навчальних закладах. – 2000. – № 1. – С. 62).
«У Львові з’явилася прекрасна монографія Ярослави Мельник про останнє десятиріччя Івана Франка. Все сказано прямим текстом – про його психічну хворобу, про всі його біди і страждання... Але це зроблено не заради смакування чи приниження письменника. Навпаки! Ярослава Мельник ніби каже нам –подивіться, хворий письменник, така особиста трагедія, а він знаходить у собі сили писати стільки творів, статей, робити переклади» (Микола Жулинський. З інтерв’ю газ. «Високий замок». 2005. 8 жовтня).
«Ця еталонна з погляду методології, стилю викладу та наукової етики праця, виконана на широкому, глибоко осмисленому джерельному матеріалі, почасти вперше введеному в науковий обіг, за час, що минув од її появи, встигла стати справжньою класикою франкознавства, обов’язковою лектурою кожного, хто цікавиться не тільки зовнішньою, емпіричною, а й внутрішньою, психологічною біографією видатного митця-мислителя та його великого, хоч і «недужого», змученого страшною хворобою духу» (Богдан Тихолоз. Українське франкознавство з останніх десятиліть (огляд) // Записки НТШ. – 2005. – Т. ССL. – С. 793-794).
Див. перше видання монографії під назвою "З останнього десятиліття Івана Франка" (1999)
Уривки з майбутньої монографії друкувалися у першому випуску збірника наукових праць "Парадигма", зокрема публікація "Історії моєї хороби" Івана Франка з вступним коментарем Ярослави Мельник під назвою "1908 рік у житті Івана Франка".