ПЕРША РОСІЙСЬКО-ЧЕЧЕНСЬКА ВІЙНА У ВІЗІЇ УКРАЇНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА ТА ПОЛІТИЧНОЇ ЕЛІТИ
Проаналізовано перебіг першої російсько-чеченської війни у візії української політичної еліти й суспільства. Відображено події, які стосуються збройного конфлікту в Республіці Ічкерія, в українській суспільно-політичні думці на базі репрезентативного кола джерел: офіційних документів центральних органів влади, стенограм засідань Верховної Ради України, мемуаристики, повідомлень у періодичній пресі, матеріалів українських інтернет-ресурсів. Акцентовано увагу на ставленні українських політичних партій до бойових дій, які розгорталися в Чечні, визначено відмінності між позиціями партій національно-демократичного табору й політичними силами, які репрезентували лівий спектр українського політикуму.
Показано образ Чечні в українській періодиці першої половини 1990-х років. Стверджено, що офіційні мас-медіа намагалися об’єктивно висвітлювати перебіг російсько-чеченського збройного протистояння, не зосереджуючи особливої уваги на «українському сліді» в цих подіях.
Розглянуто оцінки, надані українською громадською думкою персоні Олександра Музичка, який керував сформованою з українців сотнею «Вікінг» та вів бої на території Республіки Ічкерія проти Збройних сил Російської Федерації. Відзначено, що симпатії української суспільно-політичної думки були, здебільша, на боці чеченського народу, який намагався відстояти незалежність від Росії. Констатовано, що український політикум закликав ворожі сторони вжити необхідних заходів для припинення кровопролиття, переконував, що вирішення проблеми силовими, збройними засобами призведе не тільки до поглиблення конфлікту, а й може негативно вплинути на безпеку в регіоні загалом.
російсько-чеченська війна, ЗМІ, політична еліта, партії, суспільно-політична думка.