Особливості створення Об’єднання українських організацій в Америці
Розкрито особливості створення Об’єднання українських організацій в Америці на початку 20-х років XX ст. Відзначено, що на початку ХХ ст. українська громада США складалася переважно з вихідців із Західної України, які мали різний рівень національної свідомості, майновий стан і релігійні уявлення, що ускладнювало створення монолітної громадсько-політичної інституції. Зауважено, що під впливом Першої світової війни та Української революції 1917–1921 рр. серед українців США посилилися консолідаційні процеси.
Зазначено, що об’єднання виникло як реакція американських українців на заклик підтримки української національної ідеї та надання допомоги політичним силам Наддніпрянщини та Галичини в їхній боротьбі за незалежність, а на конгресі (жовтень 1922 р.) обговорено також питання організації фінансової допомоги через запровадження «національного податку», підтримки шкіл в Україні, заснування Українського народного університету та Українського пресового бюро.
Визначено, що до Обʼєднання українських організацій в Америці ввійшли: Український народний союз, «Провидіння», «Українська народна поміч», «Згода брацтв», Січова організація, Українська ліга американських горожан та Українська ліга американських ветеранів. Схарактеризовано підсумкові документи першого конгресу, зокрема вказано, що в ухваленому маніфесті засуджено дії польської армії в Галичині та закликано українську еміграцію до протестів проти репресій українського населення у Східній Галичині. Відзначено, що Об’єднання українських організацій в Америці, створене 1922 р., сприяло консолідації українських громадських інституцій, підтримці емігрантів, збереженню культурної спадщини, а також відстоюванню українських національних інтересів.
Об’єднання українських організацій в Америці, США, управа, конгрес, українська національна ідея, Український народний союз, «Провидіння», Українська ліга американських горожан.