«Міліони українців вислані, перестріляні, загинуло голодовою смертю!»: маніпулятивне визнання факту Голодомору радянською спецслужбою в 1934 році
Показано, як у першій половині 1934 р. радянська спецслужба здійснила маніпулятивне публічне визнання факту Голодомору в Україні та його катастрофічних наслідків. Доведено, що це завдання виконав секретний агент ОДПУ СРСР Василь Хом’як (1897 – після 1954), галичанин, колишній вояк Українських січових стрільців та наддніпрянських Січових стрільців, який від 1921 р. таємно співпрацював із чекістами. Підтверджено, що саме він опублікував у журналі ОУН «Розбудова нації» сфабриковану в Москві версію причин та перебігу голоду 1932–1933 рр. в Україні. Встановлено, що викладені у згаданій статті критичні оцінки більшовицького режиму, а також підтвердження Голодомору 1932–1933 рр. в Україні, були покликані утвердити реноме Василя Хом’яка як щирого прибічника українського незалежницького та антикомуністичного руху. Стверджено, що поява цієї статті стала одним з елементів масштабної операції, скерованої на проникнення представника радянської спецслужби під виглядом активного учасника українського антикомуністичного руху в найближче оточення вищого керівництва ОУН.
Доведено, що, хоча опублікована стаття й містила визнання факту Голодомору, вона водночас маніпулятивно пропонувала такі пояснення причин голоду та перебігу подій 1932–1933 рр. в Україні, які знімали з Кремля вагому частину відповідальності за вчинений злочин, і тим самим, за задумом чекістів, вводила в оману громадську думку країн Заходу, створивши «фальшивий слід», який мав звести на манівці оцінку голоду 1932–1933 рр. Підтверджено, що використані у статті пояснення причин Голодомору згодом неодноразово повторювали в багатьох як офіційних, так і пропагандивних радянських публікаціях 1930–1980-х років.
Україна, Голодомор, ОДПУ, ОУН, пропаганда, заперечення Голодомору.