СХІДНА ПОЛІТИКА Ю. ПІЛСУДСЬКОГО В СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОМУ ДИСКУРСІ ПОЛЬСЬКОЇ ОПОЗИЦІЇ (1976–1989)
Визначено, що з усіх країн соцтабору в Польській Народній Республіці була найсильніша та найорганізованіша демократична опозиція. Її діяльність полягала передовсім у розповсюдженні нелегальних публікацій. Ця опозиційна публіцистика мала великий вплив на формування польських суспільних настроїв та вироблення засад майбутньої політики. Виявлено, що велике значення для формування концепції східної політики мав пропонований польськими опозиціонерами погляд на історію польсько-українських стосунків. Одним із ключових питань, до яких поверталися опозиційні автори, була польсько-радянська війна та польсько-український союз 1920 р.
З’ясовано, яким було сприйняття та концептуалізація політики Ю. Пілсудського щодо України в суспільно-політичному дискурсі польської опозиції. Як джерельну базу використано підпільні періодичні видання, заяви та декларації опозиційних організацій, а також видані в обхід офіційної цензури праці науково-публіцистичного характеру.
Значну увагу приділено впливу на польську опозицію еміграційних середовищ. Стверджено, що в поглядах на концепції східної політики та українське питання дуже суттєвим був вплив паризької «Культури». Ключовою умовою для польської національної безпеки вважали існування незалежної України. Подолання спадку складної спільної історії сприймали як важливий крок до розбудови доброзичливих стосунків. Польсько-українських союз 1920 р. слугував символом об’єднання проти спільного ворога, яким у цьому дискурсі постала Росія. Для тогочасних опозиційних видань характерним був наголос на збройному братерстві українців та поляків у 1920 р., проте згодом, відходячи від ідеалістичного та романтизованого бачення, частішими стали критичні погляди на польську політику. Деякі автори звертали увагу на надмірність польських вимог при укладенні Варшавського договору, важку моральну значимість Ризького миру у відносинах з українцями та, зрештою, недооціненість українських союзників польською громадськістю в наступних десятиліттях.
другий обіг, польська демократична опозиція, східна
політика Ю. Пілсудського, польсько-український союз 1920 р.