ПРЕЗИДЕНТСЬКА КАМПАНІЯ 2020 РОКУ В РЕСПУБЛІЦІ ПОЛЬЩА
Уперше в українському історико-політологічному науковому дискурсі проаналізовано передумови, перебіг, результати та наслідки виборів президента Республіки Польща 2020 р.
Запропоновано ретроспективу президентської кампанії-2020 у Польщі, яка виходить за межі усталеного у значної частини медіа та заанґажованих попереднім політичним режимом в Україні експертів уявлення про «добру/го» претендентку/та від опозиційної «Громадянської коаліції» М. Кідава-Блонську / Р. Тшасковського і «поганого» президента Польщі та кандидата на новий термін А. Дуду від провладної партії «Право і Справедливість».
Основну увагу зосереджено на перебігу президентської кампанії, зокрема через порівняння динаміки соціологічних опитувань різних структур електоральних симпатій поляків впродовж лютого–червня минулого року.
Окремо розглянуто вплив пандемії COVID-2019 на перебіг виборчого процесу та зміни у польському законодавстві на завершальному етапі президентської кампанії 2020 р. у Польщі.
З’ясовано, що в новітню політичну історію держави періоду пандемії польські президентські вибори 2020 р. увійшли як перші загальнонаціональні вибори, що початково були перенесені через загрозу коронавірусу. Голосування за серйозних карантинних заходів у прогнозованому І турі відбулося на виборчих дільницях, а у двох ґмінах на південному заході голосування стало можливим тільки у так званий кореспонденційний спосіб.
Кількість голосів, які були подані за обидвох кандидатів у ІІ турі, становила 20 458,9 тис., що на 10 334,5 тис. більше, ніж у І турі. Попри те, що новий кандидат від ГП Р. Тшасковський на майже 2 910,8 тис. голосів у розрахунках зростання кількості виборців між І та ІІ турами випередив свого конкурента, він не переміг А. Дуду. Із невеликою перевагою (422,3 тис.) останнього переобрали на новий термін.
За результатами голосування та підсумками виборів для політичної системи Польщі найближчих років, встановлено нищівну поразку висуванців від ПСП та «Лівиці». На тлі краху лівих та лівоцентристських кандидатів очевидним успіхом є результат право-консервативного К. Босака, якому, щоправда, доведеться у найближчі роки позмагатися з іншими очільниками «Конфедерації» за лідерство на крайньому правому фланзі польського політикуму, зокрема в контексті можливих дострокових парламентських виборів.