Українська мова в Галичині: історичний вимір

Українська мова в Галичині: історичний вимір / [відп. ред. Я. Ісаєвич, М. Мозер, Н. Хобзей]; Національна академія наук України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича. – Львів, 2011. – 332 с. – (Серія "Історія мови").

Збірник відкриває нову книжкову серію відділу української мови – "Історія мови". Пропоновані розвідки висвітлюють проблеми представлення української ("руської") мови в галицьких граматиках до 1849 р., дослідження мови галицьких проповідників ХІХ ст., історію та особливості становлення філософської і медичної термінології. 

У статтях також порушено питання говорів української мови Галичини, українсько-польських взаємовпливів, визначення діалектної основи словника І. Лаврівського початку ХІХ ст., мовної політики в міжвоєнний час, діалектних записів про Першу світову війну, культурологічних та літературознавчих аспектів. 

Книга демонструє мовно-культурний світ Галичини від кінця ХІХ ст. і дотепер: його специфіку і суперечливість, багатовимірність і українськість. 

Відповідальні редактори:

- академік НАН України Ярослав Ісаєвич ,
- професор Міхаель Мозер,
- канд. філол. наук Наталія Хобзей.

ISBN 978–966–02-6064–1 (cерія)
ISBN 966–966–02-6065–8

Зміст:

  • Передмова - 6
  • Міхаель Мозер. “Русини” й “руська мова” в галицьких граматиках першої половини ХІХ століття - 9
  • Тетяна Ястремська. Діалектний простір Галичини: говірки української мови - 55
  • Janusz Rieger. Ukraińskie interferencje w słownictwie polszczyzny w Galicji - 107
  • Ірина Сус. Українська народна мова в “Матеріялах до словаря русскаго” Івана Лаврівського - 124
  • Пилип Гофенедер. Мова галицьких проповідників ХІХ століття у контексті розвитку сучасної української мови - 137
  • Марина Гьофінггофф. До історії формування української філософської термінології в Галичині у другій половині ХІХ століття - 160
  • Ганна Дидик-Меуш. Українська медична мова в Галичині кінця ХІХ – початку ХХ століття: слово – термін – словник - 176
  • Роман Голик. Історії чотирьох душ: образ галицької вчительки і стереотипи ґендерного дискурсу кінця ХІХ – І половини ХХ століття - 204
  • Тимофій Гаврилів. Монархія, Галичина і поетонім Galicien у незавершеному романі “Книжка Франци” Інґеборґ Бахманн - 258
  • Наталія Хобзей. У просторах воєнного часу. Про Першу світову війну в записах для “Атласу української мови” - 267
  • Katarzyna Hibel. Polityka językowa II RP w odniesieniu do mniejszości ukraińskiej w Galicji Wschodniej. Szkolnictwo - 311

Переглянути матеріали збірника



Дивіться також:

Писемні пам’ятки: від картотеки до словника
Мовні обрії: Збірник пам’яті Левка Полюги
Писемні пам'ятки: сучасне прочитання
Оголошення:
Новини:

Запрошуємо на круглий стіл «Література часу війни: екзистенційні виміри та естетичні тенденції»

Відділ української літератури Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України запрошує на круглий стіл «Література часу війни: екзистенційні виміри та естетичні тенденції». Будемо говорити про те, як війна змінила літературний процес в Україні, а також про виклики, з яким стикаються письменники в часи тривог, невизначеності і проживання травми.

УРОКИ ЛИСТОПАДОВОГО ЧИНУ: ДІАЛОГ З ГРОМАДСЬКИМИ ДІЯЧАМИ, КРАЄЗНАВЦЯМИ, ПЛАСТУНАМИ, ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ

У зв`язку з відзначенням 106-ї річниці проголошення Західно-Української Народної Республіки науковці Інституту провели декілька науково-освітніх заходів. Зокрема завідувач відділу «Центр дослідження українсько-польських відносин», доктор історичних наук Микола Литвин 4 листопада 2024 р. організував на прохання пластунів міста екскурсію місцями Першолистопадового повстання у Львові, розповів про діяльність Української Національної Ради у будівлях Народного Дому та Ставропігії, а Державного Секретаріату – Галицькому намісництві; показав лінію українсько-польського фронту біля будівель Сейму та пошти.

12 листопада науковець розповів про уроки Листопадового Чину, державотворення ЗУНР для лекторію Гарнізоного храму свв. Петра і Павла. Серед його учасників були відомі журналісти, краєзнавці, представники родин військовослужбовців, тимчасово переміщені особи з прифронтових територій. 14 листопада наш колега проаналізував військо-політичну доктрину голови уряду ЗУНР Костя Левицького на круглому столі в Львівській обласній універсальній бібліотеці. Учасник вказаних заходів просили науковців частіше виступати в медіа та соціальних мережах, готувати науково-популярні праці присвячені важливим історичним проблемам, українсько-польським та українсько-російським відносинам.